Amiga 4000 emolevyn ram

Saku-foorumi » Classic Amiga » Yleinen keskustelu » Amiga 4000 emolevyn ram « Edellinen Seuraava »

Kirjoittaja Viesti
 

Niko
Käyttäjätunnus: patanegra

Rekisteröity: 4-2014
Sunnuntaina, 1. helmikuuta, 2026 - klo 15.03:   
Amiga 4000:ssa on emolevyllä kaikki simm-slotit täynnä mulla. Yleensä kone tunnistaa, että siellä on 16 megaa fastmuistia, mutta välillä tunnistaa vain 4 megaa, mikäköhän voisi olla vikana? Cyberstorm-kortilla on toki 128 megaa, mutta olisihan kiva, että tuo emolevyn ram olisi myös maksimissa. Simm paikat on vaihdettu uusiin metallipidikkeillä varustettuihin, itse simm-kammat ovat vanhoja.

 

Niko
Käyttäjätunnus: patanegra

Rekisteröity: 4-2014
Sunnuntaina, 1. helmikuuta, 2026 - klo 15.53:   
Putsailin noita simm-slotteja ja simmeja jokin aika sitten isopropanolilla ja tuntui, että sen jälkeen kone tunnisti ainakin viikon ajan joka kerta täydet emolevyn muistit, mutta nyt taas välillä tunnistaa vaan 4 megaa. Olisikohan vinkkejä mitä tehdä?

 

Baselet
Käyttäjätunnus: baselet

Rekisteröity: 3-2020
Tiistaina, 3. helmikuuta, 2026 - klo 11.22:   
Kokeilepa hankailla muutaman nerran edestakaisin sitä jumpperia millä valitaan muistikampojen koko siinä lähellä. Jos olisi hapettunut ja tunnistaisi välillä 1 megan kammoiksi?

 

Niko
Käyttäjätunnus: patanegra

Rekisteröity: 4-2014
Keskiviikkona, 4. helmikuuta, 2026 - klo 14.02:   
Kiitos, pitääpä kokeilla tuota jumpperia putsailla.

Lisää viestisi tähän
Viestisi:
Käyttäjätunnus: Postitus informaatiota:
Tämä on yksityinen keskustelupalsta. Vain rekisteröidyt käyttäjät ja moderaattorit voivat postittaa tänne.
Salasana:
valinnat: Aktivoi URL:t automaattisesti tässä viestissä
Toimenpide: